1) Tüm katılımcılar İtalyan okulunu ziyaret edecek ve ortak faaliyetlerde İtalyan eğitim sistemi hakkında bilgi alacaklardır.
2) Projemizin açılış galasında tüm ortaklar, yerel paydaşlar, okul öğretmenleri ve öğrenciler yer alacak.
3) İtalyan öğrencilerin karşılama gösterisini ve sanatsal performanslarını izleyecekler ve bir proje tanıtım sunumu izleyecekler.
4) Ormanda Aktivite: Tüm öğrenciler ve öğretmenler ormandayken doğaya saygılarını gösterecekler. Öğrencilerin ormanda bulabilecekleri topraktan, dallardan, yapraklardan, çimenlerden, çakıllardan, kabuklardan veya diğer doğal malzemelerden insanları ve canlıları tasarlamak.
5) Öğrenciler bahçede topladıkları böcekleri koyacakları bir böcek oteli oluşturacaklar. Doğal atıkları da toplayacaklar.
6) Takımlara bölünen öğrenciler, ağaçlardan ve bitki yapraklarından ilham alan güneş pilleri yaratacaklar. (güneş ışığından enerji yakalayan fotosentez süreci)
7) Öğrencilerimiz doğadan seçtikleri malzemeleri kullanarak bir teraryum inşa edecekler.
8) Öğrenciler ayrıca kinestetik bir hikayede yer alacak, kendi kuş besleyicilerini yaratacak ve bundan sonra onları çıkaracaklar.
9) Zamanı belirlemek için öğrenciler güneş saatleri oluşturacaklar.
10) Her okul, diğerlerine çevre sorunları ve kirliliğin farklı türler üzerindeki etkileri hakkında bir sunum hazırlayacak ve gösterecek.
11) İtalyan okul müdürü katılımcılara sertifikaları verecek.
 12) Tüm katılımcılar, proje ve LTT faaliyetlerini değerlendirmek için değerlendirme toplantısına katılacak. Ayrıca gelecekteki proje faaliyetlerine karar verecekler ve merak ettikleri şeyler hakkında sorular soracaklar.