Scoala Gimnaziala ,Toma Cocisiu” Blaj
Okulumuz, Romanya’nın merkezindeki Alba ilinde, tanınmış kültürel küçük bir kasaba olan Blaj’ın Transilvanya adındaki bölgesinde yer almaktadır. Okulumuzda 45 öğretmen ve 80 ‘i Çingene ,15 ‘i Macar olmak üzere 6-14 yaş aralığında 550 öğrenci vardır. Bu, öğrencilerimizin %20 sinin etnik azınlık mensubu demektir ki biz bunu kültürler arası bir artı olarak görmekteyiz. Bazı öğrencilerimizin anne/ babası ya da hem anne hem de babası yurt dışında çalıştığından dolayı aile büyüklerinin ya da öğretmenlerin bakımına bırakılmışlardır. Bazıları, fonksiyonel ya da zihinsel engelli öğrencilerle birlikte okul psikoloğu/danışman tarafından gözlemlenir ve onlara Bep programı uygulanmaktadır.Bölgede ağırlıklı İngilizce sınıfları bulunan tek okul olmamızdan dolayı çevre köylerden her gün muntazam olarak okulumuza gelen 50 öğrencimiz vardır.

Okulumuzda sosyalleşmeye ve takım çalışması yapmaya ihtiyaç duyan öğrencilerimiz bulunmaktadır.Bunun gibi bir proje onlara bu değerlerini geliştirmekte yardımcı olacak ve aynı zamanda dillerini ve bilişim teknolojileri konusundaki bilgi ve yeterliliklerini geliştirmek, öğretmenlerin ve öğrencilerin tutumu ile Avrupa kültürlerinin değerleri ve çeşitliliği ırkçılık önyargı ve yabancı düşmanlığıyla savaşmak için projeye katılan okullar arasında işbirliğini arttırma konusunda bakış açlarını değiştirecektir.

Proje konusu son günlerde oldukça önemli. Çok geç olmadan harekete geçmeliyiz.Hayata geçirmek istediğimiz bu proje gibi projelerle öğrencilerimize hava su ve toprağı kirletmeyi nasıl durdurabileceklerini öğretebiliriz. Kirlilik yüzünden artık soluduğumuz hava temiz değil, içtiğimiz su saf değil, ve yetiştirdiğimiz sebzeler sağlıklı değil. Modern aletlerimiz olduğu için çok fazla enerji kullanıyoruz, arabalarımızı gereğinden fazla kullanıyoruz ,sigara içiyoruz, gezegenimizi kirletiyoruz. İnsanların yaptıkları şeylerin sonucunda bir sürü hayvan türünün nesli tükeniyor ve doğal enerji ekosistemleri tehlike altına giriyor. Dünya’yı kurtarmanın tam zamanı. Öğrencilerimize nasıl yeniden kullanıp geri dönüşüm yapacaklarını, su ve enerjiyi nasıl koruyacaklarını ve bir ağaç ya da çiçeği nasıl dikeceklerini göstermeliyiz.

Bu proje öğrencilere ,iyi ilişkiler kurma ,duygularıyla başa çıkma ve engelli öğrencilere proje süresince birlik olma fırsatı sunuyor. Eğer çocuklar bu aktiviteleri okulda öğrenirlerle ailelerine anlatacaklar ve okulda öğrendiklerini tam olarak uygulamaya başlayacaklar. Avrupa’dan okulların öğretmenleri ve öğrencileri ile birlikte çalışarak iletişim yeteneklerini ve grupla birlikte çalışma becerilerini geliştireceklerini düşünüyoruz. Öğrencilerimiz iş birliği yapma ve yardımlaşmayı öğrenecekler.